Uporabniška orodja

Orodja spletišča


oblikotvorje

Primerjava izbranih različic

Prikazane so razlike med izbrano in trenutno različico strani.

Poveži s tem pogledom primerjave.

Both sides previous revisionPrejšnja revizija
oblikotvorje [2020/09/14 11:44] fmarusicoblikotvorje [2020/09/14 11:46] (Trenutna) fmarusic
Vrstica 4: Vrstica 4:
  
 Oblikotvorje oz. natančneje [[oblikoslovje]] tudi razvršča besed v različne slovnične kategorije in jim pripisuje različne slovnične lastnosti. Besede lahko razvrstimo v naslednje kategorije: Oblikotvorje oz. natančneje [[oblikoslovje]] tudi razvršča besed v različne slovnične kategorije in jim pripisuje različne slovnične lastnosti. Besede lahko razvrstimo v naslednje kategorije:
 +
 +==== Besedne vrste ====
  
   * [[samostalnik]]   * [[samostalnik]]
Vrstica 18: Vrstica 20:
  
 To ni edina možna delitev besednih vrst. Toporišič (2000) recimo pozna: [[samostalniška beseda|samostalniško besedo]], [[pridevniška beseda|pridevniško besedo]], glagol, prislov, [[povedkovnik]], predlog, veznik, členek in medmet. Zaimke pa ima razdeljene med samostalniškimi in pridevniškimi besedami. To ni edina možna delitev besednih vrst. Toporišič (2000) recimo pozna: [[samostalniška beseda|samostalniško besedo]], [[pridevniška beseda|pridevniško besedo]], glagol, prislov, [[povedkovnik]], predlog, veznik, členek in medmet. Zaimke pa ima razdeljene med samostalniškimi in pridevniškimi besedami.
 +
 +==== Ločevanje besednih vrst ====
  
 Za vsako teh slovničnih kategorij velja nekaj definicijskih lastnosti. Med seboj jih lahko ločimo glede na vrsti pregibanja, v katerem sodelujejo. Sklanjajo se recimo samostalniki, pridevniki, števniki in zaimki, spregajo se glagoli, stopnjujejo pa se pridevniki in prislovi, medtem ko so vezniki, predlogi, členki in medmeti nepregibne besedne vrste. Za vsako teh slovničnih kategorij velja nekaj definicijskih lastnosti. Med seboj jih lahko ločimo glede na vrsti pregibanja, v katerem sodelujejo. Sklanjajo se recimo samostalniki, pridevniki, števniki in zaimki, spregajo se glagoli, stopnjujejo pa se pridevniki in prislovi, medtem ko so vezniki, predlogi, členki in medmeti nepregibne besedne vrste.
oblikotvorje.txt · Zadnja sprememba: 2020/09/14 11:46 uporabnika fmarusic