Uporabniška orodja

Orodja spletišča


pomozni_glagol

Primerjava izbranih različic

Prikazane so razlike med izbrano in trenutno različico strani.

Poveži s tem pogledom primerjave.

Naslednja revizija
Prejšnja revizija
pomozni_glagol [2020/09/25 09:29] – ustvarjena fmarusicpomozni_glagol [2020/09/25 09:30] (Trenutna) fmarusic
Vrstica 1: Vrstica 1:
-====Pomožni glagol====+=====Pomožni glagol=====
  
 Slovenščina pozna predvsem pomožni glagol //biti//, vendar pa se v določenih narečjih ali v določenih stavčnih konstrukcijah pojavljajo tudi drugi pomožni glagoli Slovenščina pozna predvsem pomožni glagol //biti//, vendar pa se v določenih narečjih ali v določenih stavčnih konstrukcijah pojavljajo tudi drugi pomožni glagoli
  
-=== Pomožni glagol biti ===+====Pomožni glagol biti====
  
  
-=== Pomožni glagol imeti ===+====Pomožni glagol imeti====
  
 //Imeti// je eden dveh običajnih pomožnih glagolov v drugih Indoevropskih jezikih, v slovenščini pa se tipično ne uporablja na način, ki bi ga zlahka prepoznali kot pomožnega. Tipična raba glagola //imeti// namreč izraža svojino, kar je del leksikalnega pomena tega glagola. V spodnjih primerih pa se vseeno zdi, da //imeti// ne izraža svojine. //Imeti// je eden dveh običajnih pomožnih glagolov v drugih Indoevropskih jezikih, v slovenščini pa se tipično ne uporablja na način, ki bi ga zlahka prepoznali kot pomožnega. Tipična raba glagola //imeti// namreč izraža svojino, kar je del leksikalnega pomena tega glagola. V spodnjih primerih pa se vseeno zdi, da //imeti// ne izraža svojine.
Vrstica 23: Vrstica 23:
  
  
-=== Pomožni glagol stati ===+====Pomožni glagol stati====
  
 //Stati// se kot pomožni glagol pojavlja predvsem v zahodnih narečjih, verjetno pod vplivom italijanščine ali furlanščine. Primere, kjer je //stati// pomožni glagol bi se lahko razumeli tudi kot [[kalk|kalki]] iz italijanščine. //Stati// se kot pomožni glagol pojavlja predvsem v zahodnih narečjih, verjetno pod vplivom italijanščine ali furlanščine. Primere, kjer je //stati// pomožni glagol bi se lahko razumeli tudi kot [[kalk|kalki]] iz italijanščine.
pomozni_glagol.1601018990.txt.gz · Zadnja sprememba: 2020/09/25 09:29 uporabnika fmarusic