Uporabniška orodja

Orodja spletišča


glavni_stevniki

Stara različica tega dokumenta!


Glavni števniki

Števniki se ne obnašajo enotno. Razlikujejo se glede na:

  1. obrazila,
  2. sklon, v katerem se samostalnik pojavlja,
  3. ujemanje, ki ga samostalniška zveza zahteva ob glagolu.

Ločimo štiri vrste glavnih števnikov:

  1. Samostalniški/členski števniki

Ti števniki se obnašajo kot samostalniki in kot členi.

Ko se obnašajo kot samostalniki, se sklanjajo kot samostalniki, pomensko jedrni samostalnik samostalniške zveze pa je v rodilniku množine.

Ko se obnašajo kot členi, sprožajo glagolsko ujemanje s 3. osebo ednine v srednjem spolu. Tak števnik pa ne ohranja enake oblike, ko pred njega damo drugega.

Primera: - dva tisoč proti *dva tisoča,
	 - pet tisoč proti *pet tisočev.

Množinska oblika za člen je recimo milijone, za samostalnik pa milijoni. Pri pet se različici znova združita in v obeh primerih sprožita ujemanje s 3. osebo ednine v srednjem spolu.

Primeri: - milijon evrov je ležalo na mizi proti milijon evrov je ležal na mizi,
	 - dva milijona evrov je bilo dovolj proti dva milijona evrov sta bila dovolj,
	 - dva milijona evrov proti *dva milijon evrov,
	 - trije milijoni evrov so izpuhteli proti *trije milijoni evrov je izpuhtelo …

Števnik milijon se lahko sklanja kot samostalnik ali pa kot členski števnik (kjer imamo zopet načeloma dve možnosti nesklanjalno in sklanjalno, ki pa se ne zdi mogoča pri en milijon in dva milijona). Zgradbi primerno se obnaša tudi pomensko jedrni samostalnik sam. zveze. Če je milijon samostalnik, bo jedrni samostalnik vedno v rodilniku množine, ko je milijon člen, pa se tudi jedrni samostalnik sklanja.

(53) - ostal je brez enega milijona tolarjev proti *ostal je brez en milijon tolarjev, - škodo je poplačal z enim milijonom tolarjev proti ??škodo je poplačal z en milijon tolarji, - avto je popravil z dvema milijonoma tolarjev proti avto je popravil z dva milijona tolarji, - s tremi milijoni tolarjev je kupil hišo proti ??s tri milijone je kupil hišo, ??s tri milijoni tolarji je kupil hišo in *s tremi milijoni tolarji je kupil hišo, - pomagal si je s petimi milijoni tolarjev proti ?pomagal si je s pet milijoni tolarjev, *pomagal si je s pet milijoni tolarji in *pomagal si je s petimi milijoni tolarji.

Dejansko to ni pravo člensko obnašanje, saj spreminja svojo obliko tudi v imenovalniku (primerjaj sto in tisočdvesto, tristo, petsto … dva tisoč, tri tisoč, pet tisoč …).

Samostalniški

Ni variacije med števniki, četudi se zdi, da se vsaj v določenih pogledih tudi milijarda lahko obravnava kot števnik mešanega tipa. Jedrni samostalnik je sicer vedno v rodilniku, vendar pa je glagolsko ujemanje lahko z milijardo ali pa 3. os. ed. sr. spol. Tudi ko pride do oblike števnika v odvisnih sklonih, ni vse najbolj jasno.

(54) a. milijarda evrov b. Dve milijardi evrov je izpuhtelo/sta izpuhteli. c. Tri milijarde evrov je izpuhtelo/so izpuhtele. č. S tremi milijardami evrov si je kupil hišo.

 //??S tri milijarde evrov si je kupil hišo.//
 //Trem milijardam evrov nihče ne reče "ne".//
 //*Tri milijardam evrov nihče ne reče "ne".//
 

S to kratko predstavitvijo, debata o števnikih še zdaleč ni končana. Še vedno obstaja precej nepojasnjenih podrobnosti. Vseeno se bomo tu lotili približne analize.

Med samostalniške števnike lahko štejemo tudi samostalnike narejene iz števil: dvojica, trojica, četverica/četvorka, peterica/peterka/??petorka, šesterica/šesterka/??šestorka … Da so to pravi samostalniki lepo vidimo tudi po tem, da jih lahko seštevamo in modificiramo s pridevniki.

glavni_stevniki.1511278680.txt.gz · Zadnja sprememba: 2017/11/21 16:38 uporabnika anchek94