Uporabniška orodja

Orodja spletišča


glavni_stevniki

Stara različica tega dokumenta!


Glavni števniki

Števniki se ne obnašajo enotno. Razlikujejo se glede na:

  1. obrazila,
  2. sklon, v katerem se samostalnik pojavlja,
  3. ujemanje, ki ga samostalniška zveza zahteva ob glagolu.

Ločimo štiri vrste glavnih števnikov:

Samostalniški/členski števniki se obnašajo kot samostalniki ali kot členi.

Ko se samostalniški/členski števniki obnašajo kot samostalniki, se sklanjajo kot samostalniki, pomensko jedrni samostalnik samostalniške zveze pa je v rodilniku množine.

Ko se obnašajo kot členi, sprožajo glagolsko ujemanje s 3. osebo ednine v srednjem spolu. Tak števnik pa ne ohranja enake oblike, ko pred njega damo drugega:

  1. dva tisoč proti *dva tisoča,
  2. pet tisoč proti *pet tisočev.

Množinska oblika za člen je recimo milijone, za samostalnik pa milijoni. Pri pet se različici znova združita in v obeh primerih sprožita ujemanje s 3. osebo ednine v srednjem spolu:

  1. milijon evrov je ležalo na mizi proti milijon evrov je ležal na mizi,
  2. dva milijona evrov je bilo dovolj proti dva milijona evrov sta bila dovolj,
  3. dva milijona evrov proti *dva milijon evrov,
  4. trije milijoni evrov so izpuhteli proti *trije milijoni evrov je izpuhtelo

Števnik milijon se lahko sklanja kot samostalnik ali pa kot členski števnik (kjer imamo zopet načeloma dve možnosti nesklanjalno in sklanjalno, ki pa se ne zdi mogoča pri en milijon in dva milijona). Zgradbi primerno se obnaša tudi pomensko jedrni samostalnik samostalniške zveze. Če je milijon samostalnik, bo jedrni samostalnikvedno v rodilniku množine, ko je milijon člen, pa se tudi jedrni samostalniksklanja.

(53) - ostal je brez enega milijona tolarjev proti *ostal je brez en milijon tolarjev, - škodo je poplačal z enim milijonom tolarjev proti ??škodo je poplačal z en milijon tolarji, - avto je popravil z dvema milijonoma tolarjev proti avto je popravil z dva milijona tolarji, - s tremi milijoni tolarjev je kupil hišo proti ??s tri milijone je kupil hišo, ??s tri milijoni tolarji je kupil hišo in *s tremi milijoni tolarji je kupil hišo, - pomagal si je s petimi milijoni tolarjev proti ?pomagal si je s pet milijoni tolarjev, *pomagal si je s pet milijoni tolarji in *pomagal si je s petimi milijoni tolarji.

Dejansko to ni pravo člensko obnašanje, saj spreminja svojo obliko tudi v imenovalniku (primerjaj sto in tisočdvesto, tristo, petsto … dva tisoč, tri tisoč, pet tisoč …).

Samostalniški

Ni variacije med števniki, četudi se zdi, da se vsaj v določenih pogledih tudi milijarda lahko obravnava kot števnik mešanega tipa. Jedrni samostalnik je sicer vedno v rodilniku, vendar pa je glagolsko ujemanje lahko z milijardo ali pa 3. os. ed. sr. spol. Tudi ko pride do oblike števnika v odvisnih sklonih, ni vse najbolj jasno.

(54) a. milijarda evrov b. Dve milijardi evrov je izpuhtelo/sta izpuhteli. c. Tri milijarde evrov je izpuhtelo/so izpuhtele. č. S tremi milijardami evrov si je kupil hišo.

 //??S tri milijarde evrov si je kupil hišo.//
 //Trem milijardam evrov nihče ne reče "ne".//
 //*Tri milijardam evrov nihče ne reče "ne".//
 

S to kratko predstavitvijo, debata o števnikih še zdaleč ni končana. Še vedno obstaja precej nepojasnjenih podrobnosti. Vseeno se bomo tu lotili približne analize.

Med samostalniške števnike lahko štejemo tudi samostalnike narejene iz števil: dvojica, trojica, četverica/četvorka, peterica/peterka/??petorka, šesterica/šesterka/??šestorka … Da so to pravi samostalniki lepo vidimo tudi po tem, da jih lahko seštevamo in modificiramo s pridevniki.

(55) a. Trojica fantov je bila precej glasna. b. Dve glasni trojici punc sta razgrajali pozno v noč. c. … prednost, ki si jo je doslej pridobila „luksemburška“ šesterica, … č. Njegova udarna peterka je ta hip boljša od naše.

Manj očitno je, kaj so ločilni števniki – dvoje, troje, četvoro, petoro … Troje srajc je strgal. Uporabljajo se skupaj z množinskimi samostalniki ali kot posamostaljeni števniki …

Kaj pa zgradba? Vsi števniki so načeloma v enakih pozicijah. Le samostalniški so dejanski samostalniki, ki imajo pomensko jedrni samostalnik za svoje dopolnilo. Sicer pred vse števnike lahko dodajamo nekakšne pridevnike/prislove, vendar je tudi tu nekaj razlik.

(56)

dobrih sto študentov/dobre sto študentov dobrih pet tisoč študentov/dobre pet tisoč študentov dobrih pet milijard ljudi/dobre pet milijard ljudi dobra milijarda ljudi/*dobre milijarda ljudi

Kakor je razvidno iz zgornjih primerov, se pred celoten števnik lahko dodata tako števniška modifikatorja 'dobre' kot 'dobrih'. Razlika med njima je, da je 'dobre' prislov in se lahko uporablja le kot direkten modifikator pridevnika ali člena/jedra, 'dobrih' pa je pridevnik (ima isti sklon kot ostali pridevniki) in se posledično lahko uporabi tudi kot modifikator samostalnikov.

Razlika je opazna že na prvi ravni, četudi ni povsem regularna (oz. ne sledi našim predvidevanjem v celoti). Z enostavnimi števili bi pričakovali, da bo možen le prislov 'dobre' (npr. dobre pet let), s samostalniki pa le pridevnik 'dober/a/ih' (ker se pridevnik ujema z jedrnim samostalnikom, ima seveda več pojavnih oblik, pač odvisno od tega, kaj je jedrni samostalnik pridevniške zveze). Podobno kot velja za nedoločni člen 'en', ki se lahko uporablja tako v prislovni kot v pridevniški obliki 'ene pet let' in 'enih pet let' (s pomensko razliko, ki jo bomo obravnavali kasneje), lahko tudi običajni pridevnik uporabimo v števniško modifikacijski poziciji (npr. dobrih pet let). Ne moremo pa uporabiti prislova 'dobre' za modifikacijo števnika 'milijarda'. (Milijon je zgradbeno dvoumen, saj imamo tako členski obliki 'dobre milijon ljudi' in 'dobrih milijon ljudi' kot samostalniško 'dober milijon ljudi'.)

glavni_stevniki.1511764673.txt.gz · Zadnja sprememba: 2017/11/27 07:37 uporabnika vanesa